Macar Resitali Ayakta Alkışlandı.

Macaristan Ulusal Dans Topluluğu Gebze’de sahne aldı. Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss’in konukları Türkçe selamladığı etkinliğe katılan davetliler ulusal dans topluluğunun gösterisini ayakta alkışladı.
Macaristan Ulusal Dans Topluluğu, Gebze’de düzenlenen gösteride Gebzelilerle buluştu. Macaristan’ın milli bayramı vesilesiyle Ankara, İstanbul’un yanı sıra Gebze’de de düzenlenen etkinlikler kapsamında Gebzelilere unutulmaz bir gösteri sunan ulusal dans topluluğunu salonu dolduran konuklar ayakta alkışladı. Programa, ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in yanı sıra Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Başkonsolos Hendrich Balazsşeref, Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya, Ak Parti Gebze İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı, ilçe yöneticileri, belediye başkan yardımcıları Sadık Albayrak, Nilay Ayran, Engin Güzel, belediye meclis üyeleri, protokol üyeleri ve çok sayıda konuk katıldı.
Macaristan Ulusal Dans Topluluğu’nun gösterisinden önce kısa bir konuşma yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Sayın protokol, kıymetli misafirler. Macaristan’ın Milli Bayramı dolayısıyla düzenlediğimiz Macaristan Ulusal Dans Topluluğu gösterisine hoş geldiniz diyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu özel gün vesilesiyle, dost ülke Macaristan’dan gelen konuklarımızı Gebze’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyor, tüm hemşehrilerim adına teşriflerinizden dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum. Türk-Macar ilişkileri oldukça uzun ve köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Özellikle son dönemde, hükümetlerimizin de teşvikleriyle, iki ülke arasındaki dostane ilişkiler her alanda gelişmiş, meyvesini vermeye başlamıştır. Bu ilişkiler sadece devletler düzeyinde değil, Türk ve Macar halkları arasında da, sıcak ve samimi bir atmosferde, her geçen gün ilerlemektedir. Bizler millet olarak, Macar halkına her zaman muhabbet duymuş, sevmişizdir. Dost Macar halkının da aynı duyguları taşıdığına ve bizleri sevdiğine, Macaristan’a yaptığım iki ziyarette de şahit oldum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun desteğiyle Türk-Macar dostluğuna son 10 yılda büyük katkılarda bulunuldu. 1700’lü yıllarda yaşayan ve 5 yıl İzmit’te misafir edilen Büyük Macar Kahramanı Tökeli İmre anısına bir anıt dikildi. Onun adına bir Anı Evi açıldı ve İzmit’te bir sokağa onun adı verildi. Yine, ilimizde Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosluğu’nun ihdas edilmesi, Türk-Macar dostluğunun gelişmesinde Kocaeli’ye verilen değerin en önemli yansımasıdır. Bu akşam Macaristan Ulusal Dans Topluluğu’nun Ankara ve İstanbul’dan sonra sunacağı üçüncü gösteri yeri olarak Gebze’yi tercih etmesi de bizleri fazlasıyla onurlandırmıştır. Ben bu vesileyle, Gebze halkı ve tüm sanatseverler adına, Macaristan Ulusal Dans Topluluğu’nu hemşehrilerime izletme imkanı sağlayan Sayın Valimize, Sayın Elçimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Konsolosumuza, Fahri Konsolosumuza ve sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Gebze Kültür Merkezi’nde bu akşam kurulan sanat köprüsüyle aramızdaki bağların daha da güçleneceğine inanıyor, Türk-Macar dostluğunun ebediyen yaşamasını temenni ediyorum. Konuk sanatçılarımıza başarılar diliyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi.
Etkinlik öncesi yaptığı selamlama konuşmasını Türkçe bitiren Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, “Türk-Macar kahramanlarının önünde saygıyla eğiliyorum. Gebze’nin, Türkiye ve Macaristan arasında var olan kardeşlik ve dostluk bağlarının gelişerek güçlenmesi için katkılarımız sürecek. Siz değerli dostlarımıza bizleri Türk misafirperverliğiyle ağırladığınız için şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından sahne alan Macar Ulusal Dans Topluluğu, 2 saat süren gösteride Macar halk danslarından örnekler sundu. Macar Ulusal Dans topluluğunun gösterisini konuklar ayakta alkışladı.

Comments are closed.