1956 Macar İhtilali ve Bağımsızlık Savaşı’nın 57. yıldönümü ve Macaristan Millî Günü münasebetiyle 23 Ekim 2013 Çarşamba akşamı Ankara’daki JW Marriott Oteli’nin Angora 2 salonunda bir resepsiyon verildi.

Resepsiyona yerli ve yabancı, sivil, asker, diplomat, Türk-Macar dernekleri temsilcileri başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. İki ülkenin millî marşlarının çalınmasının ardından sırasıyla Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Büyükelçi Szabolcs Takács ve Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Sayın János Hóvari günün anlam ve önemiyle ananevî Türk-Macar dostluğunu anlatan birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Macaristan’dan özel olarak getirilen aşçıların hazırladığı leziz Macar yemekleri ve tatlıları davetlilerin beğenisine sunuldu.

Hurdy Gurdy (Lavtaya benzeyen kollu bir müzik aleti, Mac. tekerőlant) sanatçısı Bátor Patonai’nin performansı geceye renk katan başka bir Macar tadıydı. Sanatçı performansını sergilediği sırada sinevizyondan İhtilal’e ait orijinal görüntüler sürekli olarak davetlilere gösterildi. Macaristan’ı ve Macar kültürünü tanıtan panoya da davetliler büyük ilgi gösterdiler.

Comments are closed.