Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Küresel Rekabette Ortadoğu ve Kuzey Afrika” temalı 4. Boğaziçi Zirvesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin(TİM) ev sahipliğinde başladı.

55 ülkeden politikacıları, iş adamlarını ve akademisyenleri bir araya getiren zirveye; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr.Ekmeleddin İhsanoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kore Fahri Konsolosu Ali Kibar ( Kibar Holding ), Macaristan Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya ( Koçkaya Holding )ve İspanya Fahri Konsolosu Zeynel Abidin Erdem ( Erdem Holding )katıldı.
Zirvenin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dördüncüsü düzenlenen organizasyonun, her yıl daha etkin ve tanınan bir faaliyet haline geldiğini belirtti. Boğaziçi Zirvelerinin temel amacının, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Orta Asya arasında karşılıklı olarak siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri ve iş birliğini geliştirmek olduğunu söyleyen Arınç, “Bu amaç kapsamında seçilen coğrafyanın, son 10 yılda ve gelecek 10 yıl içinde, ekonominin ve küresel siyasetin merkezi konumunda olması, bu tercihin isabetli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, son yılların yükselen yıldızı Asya-Pasifik’in de yine bu kapsamda Boğaziçi Zirvelerinin bir parçası olmasının faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da konuşmasında, Türk ekonomisinin 17 çeyrektir kesintisiz büyüdüğüne işaret ederek, “IMF, OECD ve çeşitli kuruluşlar tarafından bu yıl da büyüme tahminlerinin yeniden aşağı yönlü revize edildiği bir ortamda bizim büyümemiz belki de Orta Vadeli Program hedefinin üzerinde olabilir. Geçtiğimiz yıl Türkiye ekonomisi, bilhassa ihracatın net katkısıyla bir başarı elde etti” dedi.

Comments are closed.