Macaristan Büyükelçiliği ile Vize Kolaylaştırma Anlaşması, Avrupa Bakanlığı’nda imzalandı.

B Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katılımıyla 36 oda ve borsa başkanının imza attığı anlaşma töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB ile vize müzakereleri tamamlanıncaya kadar işa damlarının vize almasının kolaylaştırıldığını ve böylece iki ülke arasındaki ticaretin de artacağını söyledi.

Hisarcıklıoğlu konuşmasına Bakan Bağış’a Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecindeki çabaları ile Türk vatandaşlarının ve iş adamlarının AB üyesi ülkelere ziyaretlerinde karşılaştıkları vize engelinin aşılmasındaki kararlı desteği için teşekkür ederek başladı. Hisarcıklıoğlu, Türk vatandaşlarına vize uygulanması haksızlığını, AB kurumlarıyla temaslarda, EUROCHAMBRES ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi’ndeki çalışmalarda, her fırsatta gündeme getirdiklerini açıkladı. Mal ve hizmet ticareti için AB üyesi ülkelere seyahat etmek isteyen vatandaşlarımıza ve işadamlarımıza uygulanan vizenin Türkiye-AB Ortaklık Hukukuna aykırı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ‘Bunu sadece biz değil, Avrupa Birliği Adalet Divanı da birçok kararında defalarca vurguladı’ dedi.

Ancak, bugüne kadar sorunun çözümünde somut ve kalıcı bir adım atılamadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

‘Geçen hafta Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, AB ile bir süredir yürütülen Türkiye ile Vizesiz Rejim için Yol Haritası’nın imzalanacağı açıklandı. Önümüzdeki hafta bu yol haritasına ilişkin anlaşmanın imzalamasını bekliyoruz. Doğrusu, başta Sayın Başbakanımız olmak üzere, çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Bu anlaşma, Türk vatandaşlarına dönük haksızlığın ortadan kaldırılması açısından önemli bir adımdır.

‘Geçici uygulama kalıcı hale geldi’

Türk vatandaşlarına vize uygulaması, 1980 yılındaki şartlarda, geçici bir uygulama olarak başlatılmıştı. Ancak, bu geçici uygulama maalesef kalıcı hale geldi. Önümüzdeki hafta imzalanacak olan bu anlaşma ile AB üyesi ülkeler, 2013 yılı Türkiyesine göre algılarını gözden geçirme fırsatı bulmuş olacaklardır. Temennimiz, ‘yol haritasının’ kısa süre içinde tamamlanmasıdır.

Ancak, tüm bu engellere rağmen Türk iş dünyası, AB ile ticari ilişkilerini sürdürüyor. Mal satıyor, mal alıyor; fuarlara katılıyor, yatırım yapıyor. Yani işadamlarımız ticaret yapmak için AB üyesi ülkelere seyahat etmek zorunda. Bundan dolayı işadamları olarak bizler bir taraftan müzakereleri yakından takip ederken, diğer taraftan da pratik ve pragmatik çözümler üretmek zorundayız.’

İşadamlarına kolaylık sağlayacak paket

Macaristan Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya Macaristan Hükümeti ve Macaristan’ın Türkiye Büyükelçiliği’nin, vize konusunda iş adamları için kolaylaştırıcı bir formül geliştirdiğini ifade eden Kaya; AB ile vize müzakereleri tamamlanıncaya kadar, işadamlarımıza kolaylık sağlayacak bir paket geliştirdilerlerini belirtti. Bu sürecin oda ve borsaların işbirliği ile yürütüleceğini anlatan Fahri Konsolos Alpaslan Kaya, ‘Oda ve Borsalarımızın vereceği referans mektubuyla vize başvurusu yapacak işadamlarımıza, uzun süreli ve çok girişli vize verileceğiz. Bu kolaylık sayesinde Türkiye ile Macaristan arasındaki ticaretin daha da artacağına inanıyorum’ dedi.

Kaya, Fahri Konsolos olarak, iş yapma ortamını ve ticareti kolaylaştıracak her adımda tüm Türk işadamlarının yanında olduklarının altını çizdi.

Comments are closed.