22 Şubat’ta Tökeli İmre ve eşi için bir anma programı düzenleyeceklerini söyledi.

Tökeli İmre Macaristan Dostluk Derneği’nin İzmit Fuar içinde bulunan Club Bithynia’da düzenlediği akşam yemeğinde Kocaeli Macaristan Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya basın mensupları ile tanıştı. Yemeğe Kocaeli Macaristan Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya, Thököly İmre Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Sarı ve dernek üyelerinden Meral Özesener ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Macaristan Fahri Konsolosluğu’na geçtiğimiz yıl Haziran ayında atanan Alpaslan Kaya, Macaristan ile Kocaeli kenti arasındaki tarihsel bağların daha da güçlenmesi için çalışacaklarını söyledi.

‘İZMİT’İN ÖNEMİ DAHA BÜYÜK’

Macaristan Fahri Başkonsolosu Kaya, Tökeli Imre derneği yöneticilerinin kent tarihine olan ilgisini takdir ettiğini belirtti. Basın mensupları ile bir araya gelerek fikirlerini paylaşan Kaya, Türkiye’nin Macarlar için önemli olduğunu ancak İzmit’in tarihsel bakımdan Macarlardan birçok iz taşıdığından dolayı İzmit’e daha fazla önem verdiklerini ve sempati duyduklarını söyledi. Kaya, tarih kitaplarında belirtilmeyen Tökeli İmre’nin bu topraklarda öldüğünü ve İzmit kenti ile Macaristan arasındaki bağların daha da güçlü olması için projeleri olduğunu ifade etti.

ANMA TÖRENİ 22 ŞUBAT’TA

Macaristan ve İzmit arasındaki tarihsel bağları kültürel faaliyetler ile pekiştirmek istediklerini belirten Kaya, bu konuda karşılıklı olarak ailelerin misafir edilebileceği bir projenin dışında Macarların bulunduğu yere bereket ve uğur getirdiğine inandığı Sekel Kapısı’nın bir örneğinin İzmit’e getirileceği, tanıtım kitaplarının basılacağı ve önemli kişiler için iki ülkede de anma törenlerinin düzenleneceğini ifade etti. Tökeli İmre’nin eşi İlona Zrinyi’nin de bu topraklarda vefat ettiğini söyleyen Kaya, “İlona Zrinyi 18 Şubat 1703’te İzmit’te vefat etmiştir. Tökeli İmre ve eşi anısına 22 Şubat’ta anma töreni düzenleyeceğiz. Tüm İzmit halkının katılımlarını bekliyoruz” diye konuştu.

Comments are closed.