Macar tarihindeki saldırılara karşı savunması ile Avrupa’nın en cesur kadını olarak anılan Kraliçe Zrinyi, ölümünün 311. Yıldönümünde Karatepe Köyü7ndeki anıtında anıldı.

Macar Kraliçe İlona Zrinyi, ölümünün 311. yıldönümünde Kartepe’ye bağlı Karatepe Köyü’nde Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari, İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ve Macaristan Fahri Konsolosu Sanayici Alpaslan Kaya’nın katıldığı törenle anıldı. Anma etkinliğinde Kraliçe İlona Zrinyi ile ilgili yaşamından hikayelere yer verilirken törene katılımın yüksek olması dikkat çekti.

KALABALIK KATILIM

Ev sahipliğini Fahri Konsolos Alpaslan Kaya’nın yaptığı törene Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari, İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, Thököly Imre ve İlona Zrinyi Derneği Başkanı Ertunç Baykal, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın yanı sıra AKP’nin Kartepe adayı Hüseyin Üzülmez, CHP’nin adayı Yaşar Sönmez de katıldı. Ayrıca Ankara Üniversitesi Hungaroloji Bölümü öğrencilerinden 34 kişilik bir grup törende hazır bulundu.

DOSTLUK MESAJI

Törende konuşan Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari, “Biz bu sayede Macaristan tarihinin en cesur kadınını anıyoruz. Ayrıca burada hatırlanan sadece Macar tarihi değil aynı zamanda evrensel bir aşk da” şeklinde konuştu.

KRALİÇE ZRİNYİ KİMDİR?

Kraliçe Zrinyi ve eşi Kral Thököly Imre, 2. Viyana kuşatması zamanında yenilgi alınması sonucu Osmanlı’ya sığınmışladır. Kartepe’ye yerleştirilen çift ölene dek burada yaşadılar. Ülkesinde kalesini 3 kez savunan ve bu yüzden Avrupa’nın en cesur kadını unvanını alan İlona Zrinyi 18 Şubat 1703’de ‘çiçekli çayır’ olarak anılan Kartepe’de hayatını kaybetmiştir.

Comments are closed.