Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ve heyeti İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı ziyaret etti.

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ve heyeti İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı ziyaret etti.
Aralarında Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss’in de yer aldığı bir heyet, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğanı ziyaret etti. Ziyarette Başkonsolos Gabor Kiss’in yanı sıra Konsolos Tamas Torma, Büyükelçilik İkinci Katip ve Kültür İşleri Sorumlusu Viktor Matis ve Thököly İmre – İlona Zrinyi Türk Macar Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal da yer aldı.
Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette turizm ağırlıklı konularla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Başkan Doğan’ı tekrar seçilmesinden dolayı tebrik edip kutlayan Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, “Başta turizm olmak üzere her türlü çalışmanızda ve talebinizde size destek olmaya hazırız. İzmit’in turizm değerlerini ülkemizde tanıtabiliriz. Macaristan’dan Türkiye’ye her yıl çok sayıda turist geliyor. Bunların büyük çoğunluğu İstanbul’u tercih etmekte. İstanbul’a gelen bu turistler İzmit’e de yönlendirilebilir” dedi. Kiss, İmre Tökeli Anıt projeleriyle ilgili Başkan Doğan’dan destek de istedi. Başkan Doğan da konuyla ilgileneceğini söyledi.
Macar heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da, “Şehrimiz ile Macaristan arasındaki ilişkiler özellikle son yıllarda gittikçe gelişmektedir. Bu gelişmelerde şüphesiz ki sizlerin yapmış oldukları ziyaret ve etkinliklerin katkısı çok büyük. Sizler değerlerinize sahip çıkıyorsunuz. Bu durumu takdir ediyor, saygı duyuyoruz. İzmit Belediyesi olarak yeni dönemde şehrimizi turizme hazırlıyoruz. Sizlerin de desteğiyle ülkenizden ülkemize turist akımını geliştirip daha fazla Macar’ın şehrimize gelmesini istiyoruz. İzmit Belediyesi olarak özel çalışmalar yapmaya hazırız. İzmit ve Gölcük gibi hem sizin için önemli olan alanları, hem de diğer tarihi mekânları turlarla vatandaşlarımıza sunabiliriz. Bu dönemki en büyük hedefimiz, şehirdeki turist sayısını arttırmaktır. Tabi ki bu turist sayısı içerisinde Macar kardeşlerimizin çoğunlukta olmasından memnuniyet duyarız” şeklinde konuştu.

Comments are closed.