Macar Başkonsolosu Kiss Başkan Karaosmanoğlu’nu ziyaret ederek, Thököly İmre’nin ölümünün 309’uncu yıl dönümünde büyük bir anma programı düzenleyeceklerini söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, görevi Ağustos ayında dolacak olan Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss’i makamında ağırladı. Başkonsolos Kiss, 13 Eylül’de Macar Kralı Thököly İmre’nin ölümünün 309’uncu yıl dönümünde büyük bir anma programı düzenleyeceklerini söyledi.
Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss’e Başkonsolos Vekili Tomas Torma, Kültür Ateşesi Viktor Matis, Macaristan İzmit Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya ve Macar Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal eşlik ederken, ziyarette Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş ve AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürü Bilal Barış da hazır bulundu.
Göreve tekrar seçilmesinden dolayı Başkan Karaosmanoğlu’nu tebrik ederek sözlerine başlayan Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, Kocaeli’nin son on yılda büyük değişim gösterdiğini ve bunu hem gözlemleyip hem de duyduğunu dile getirdi. Macaristan Türkiye Büyükelçisi’nin selamını getirdiğini söyleyen Kiss, “Maalesef kendileri programlarından dolayı gelemediler. Bizler 13 Eylül’de Macar Kralı Thököly İmre’nin 309’uncu ölüm yıl dönümünde büyük bir tören düzenlemek istiyoruz. Bu konuda desteklerini bekliyoruz” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise Türk-Macar dostluğunun tarihi geçmişinin olduğunu ve ikili ilişkilerin geliştirilmesinin son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Başkan Karaosmanoğlu, “Ülkelerimiz ve uluslarımız arasındaki derin dostluk, ortak kültür ve dil bağları bulunmaktadır. Bu bağların ne denli köklü ve sağlam olduğuna tarih şahittir. Türk ve Macar halkları arasındaki dostluğun ve kardeşliğin ebediyete kadar sürmesini diliyorum” ifadesini kullandı.
Yukarı Macaristan Beyi İmre Thököly ve eşi İlona Zrinyi Rakoczy, 1701 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu’na sığındı. Vefatlarına kadar İzmit ve yakınında bulunan Karatepe Köyü’ne bağlı ”çiçek Tarlası”nda sürgün hayatı yaşadılar. Macar hükümeti, 1906’da küllerini törenle Macaristan’a getirtti. Öte yandan ölümünün 300. yıl dönümü münasebetiyle 13 Eylül 2005 tarihinde Macaristan ve Türkiye arasında örnek gösterilecek iş birliğiyle Thököly İmre’nin anısına bir anıt dikildi. Ayrıca 2008 yılında Seka alanı içinde Thököly İmre Anı Evi açıldı ve bir sokağa adı verildi. Kocaeli ile Macaristan’ın Szekesfehervar kentleri arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Comments are closed.